Wydawca treści Wydawca treści

Roztrzygnięcie konkursu "Drewno – surowiec doskonały"

 

W dniu 11 maja 2017 r o godz. 10:00 w sali edukacyjnej przy Nadleśnictwie odbyło się podsumowanie konkursu plastyczno-technicznego pt „Drewno – surowiec doskonały". 

Na wstępnie uczestnicy konkursu obejrzeli wspólnie z opiekunami film zrealizowany na zlecenie Lasów Państwowych pt „Drewno- ekosurowiec", dzięki któremu dowiedzieli się jak cennym surowcem jest drewno -  ekologicznym  i całkowicie odnawialnym.

Po emisji filmu nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursu przez pracowników Nadleśnictwa: Tomasza Kuszewskiego, Małgorzatę Sadlińską, Tomasza Moćko i Iwonę Paluch.  Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia w postaci pluszowych maskotek – zwierząt leśnych.

Na zakończenie uczestnicy imprezy zostali zaproszeni na poczęstunek.

Gratulujemy wszystkim laureatom konkursu i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez Nadleśnictwo.


XVI Święto Polskiej Niezapominajki

Nadleśnictwo Radom oraz RDLP w Radomiu zapraszają na XVI Święto Polskiej Niezapominajki, które zapoczątkował w 2002 r. Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki i prowadzący Ekoradio. To święto leśników i przyrodników, którego celem jest promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie.  

Lasy Państwowe na cyklicznej imprezie, organizowanej w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku na terenie Nadleśnictwa Radom będą promować realizowaną zrównoważoną gospodarkę leśną oraz funkcje ekologiczne i społeczne lasów, ze szczególnym uwzględnieniem płynących z nich korzyści. Program XVI Święta Polskiej Niezapominajki wpisuje się w realizację tegorocznej kampanii LP, przebiegającej pod hasłem: „Lasy Państwowe. Zapraszamy – Las dobre sąsiedztwo".

Piknik organizowany w ramach obchodów Święta Polskiej Niezapominajki gromadzi całe rodziny oraz amatorów aktywnego wypoczynku na łonie natury. Leśnicy i ich przyjaciele organizują: rajdy rowerowe, nordic walking oraz zabawy i gry dla dzieci. Edukacja leśna będzie połączona z wystawami o tematyce leśnej i występami artystów.

W programie przewidziano m.in. występy zespołów dziecięcych, tanecznych, sygnalistów myśliwskich oraz inne atrakcje. Poza tym na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego rozstawione będą stoiska i wystawy nadleśnictw LKP „Puszcza Kozienicka", LKP „Puszcza Świętokrzyska" i Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum Nadleśnictwa Marcule. Dodatkowo zorganizowany będzie jarmark, na którym będzie można podziwiać wytwarzanie rękodzieła, zakupić wyroby regionalne oraz posilić się tradycyjnym jadłem. Na zwolenników sportu leśnicy przygotowali rajd nordic walking po Puszczy Kozienickiej z przewodnikiem z Polskiej Federacji Nordic Walking.  Natomiast wszystkich, którzy rowerami chcą pojechać na Święto Polskiej Niezapominajki do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku zapraszamy na najbliższą Jazdę z Miasta!

W imprezie udział wezmą mieszkańcy regionu oraz przedstawiciele ogólnokrajowych i lokalnych władz, leśnicy, organizacje zajmujące się ochroną przyrody, lokalni twórcy.

Piknik zakończy się koncertem. Gwiazdą tegorocznej edycji Święta Polskiej Niezapominajki będzie zespół Oddział Zamknięty.

Szczegółowy plan Święta Polskiej Niezapominajki: 

10.40 – 11.00 złożenie kwiatów przed tablicą poświęconą pamięci red. Andrzeja Zalewskiego
11.00 – 11.30 uroczyste otwarcie XVI edycji Święta Polskiej Niezapominajki
11.30 – 11.40 koncert Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu
11.40 – 11.55 występ dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Niezapominajka" w Radomiu
11.55 – 12.05 występ dzieci z Publicznej szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Słupicy
12.05 – 12.15 występ dzieci z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. H.Sienkiewicza w Myśliszewicach
12.15 – 12.30 występ dzieci z Publicznego Przedszkola w Jedlni-Letnisku
12.30 – 12.40 występ dzieci z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jedlni Letnisko
12.40 – 12.50 występ dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Janowie
12.50 – 13.00 występ dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu
13.00 – 13.10 występ uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Radomiu
13.10 – 13.35 pokaz ćwiczeń TAI CHI
14.00 – 15.00 występ gwiazdy

 

 

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą ciekawie i aktywnie spędzić majowy dzień z leśnikami!

 

 

 

 

Miejsce:

Nadleśnictwo Radom - Leśny Ośrodek Edukacyjny im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku

 

Termin:

14 maja, godz. 11.00 – 15.00

 

Ważne komunikaty:

Nadleśnictwo Radom Leśny Ośrodek Edukacyjny w Jedlni-Letnisku zapewnia bezpłatny przewóz uczestników Święta Polskiej Niezapominajki w dniu 14 maja 2017 r.

Odjazd z Radomia:
- przystanek na ul. Struga (przy Galerii Słonecznej) w godz. 10.00, 10.30, 11.00, 11.30 ,

- drugi przystanek na os. Gołębiów (za stacją paliw Orlen).
Powrót z Ośrodka w Jedlni-Letnisku w godz. 14.30, 15.00, 15.30.

Autobusy PKS będą miały z przodu plakat Święta Polskiej Niezapominajki.

 

Osoby do kontaktu:

 

Edyta Nowicka – RDLP w Radomiu

e-mail: edyta.nowicka@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 48 385 60 16, tel. kom. 604 579 388

 

Bernarda Zegarek – LOE w Jedlni - Letnisku

e-mail: bernarda.zegarek@radom.lasy.gov.pl

Tel. 48 322 10 11

 

Materiały do pobrania:

Plakat XVI edycji Święta Polskiej Niezapominajki


Wielkopostny Dzień Skupienia Leśników

8 kwietnia ponad dwustu leśników z rodzinami wzięło udział w Wielkopostnym Dniu Skupienia. Tradycyjnie od 17 lat spotykają się w Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej na terenie Nadleśnictwa Stąporków.

 

W spotkaniu wzięli udział obecni i emerytowani pracownicy nadleśnictw i biura z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Towarzyszyły im rodziny, obecni był także wiceminister środowiska Paweł Sałek, posłowie na Sejm RP Dariusz Bąk i Wojciech Skurkiewicz oraz leśnicy z sąsiednich dyrekcji LP, a także przedstawiciele instytucji i organizacji współpracujących z RDLP w Radomiu.

 

Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się od Drogi Krzyżowej, której stacje zostały wyznaczone w lesie na terenie leśnictwa Mokra. Przewodniczył jej franciszkanin o. Rafał Kołodziejski oraz duszpasterze leśników: ks. Stanisław Wlazło i ks. prałat Franciszek Berak. Krzyż podczas poszczególnych stacji nieśli pracownicy biura i zaproszeni goście oraz pracownicy nadleśnictw radomskiej dyrekcji LP. Drodze krzyżowej towarzyszyły rozważania na tematy dobrego, mądrego, twórczego i pożytecznego życia oraz pracy. W nawiązaniu do poszczególnych stacji drogi krzyżowej uczestnicy otrzymali wskazówki jak postępować, aby takie życie prowadzić. Bez marnotrawstwa talentów, w dotrzymaniu obietnic, bez koncentrowania się tylko na sobie. O. Rafał Kołodziejski podkreślił także wagę zwątpienia, które gdy przetrwane daje mądrość i męstwo, a także wskazał na wartość dawania pomocy innym na wzór św. Szymona, który pomógł Chrystusowi nieść krzyż. – Święty Szymon dając tak niewiele otrzymał tak wiele – jego życie nabrało sensu – powiedział o. Rafał.

 

Kolejną częścią spotkania była konferencja, którą również poprowadził o. Rafał Kołodziejski. Nawiązał do jubileuszu 100. rocznicy objawień fatimskich oraz podzielił się swoim świadectwem. Przedstawił dwa nurty pobożności maryjnej w kościele katolickim: Maryję jako naszą wstawienniczkę oraz Maryję jako przykład do naśladowania. – W jej osobie wypełniło się to co obiecał Jezus. Wskazuje nam drogę jak wierzyć, ufać Bogu i żyć. Wielki Post jest typowo maryjny, ponieważ Maryja nie zwątpiła – „Niech Ci się stanie wg Twojego słowa". – Wiara to chodzenie po wodzie, ufanie nawet gdy jest ciemno, gdy nic nie widzisz – powiedział ojciec Rafał. Podkreślił: – Jestem zbudowany waszą obecnością, jak w lesie popatrzyłem ilu was jest. Wy mnie uczycie co to jest wiara.

 

Po nabożeństwie pokutnym i spowiedzi świętej miała miejsce uroczysta msza święta pod przewodnictwem ks. prał. Edwarda Poniewierskiego, który przekazał pozdrowienia od Ordynariusza Diecezji Radomskiej JE ks. bp. Henryka Tomasika. Ks. prałat nawiązał do poety Henryka Sienkiewicza oraz błog. Honorata Koźmińskiego i przezwyciężonych przez nich kryzysów wiary. Wskazał na potrzebę modlitwy za bliskich, uczenie się cierpliwości w wychowaniu człowieka.

 

Zakończeniem Wielkopostnego Spotkania był wspólny posiłek w Domu Rekolekcyjnym przy Sanktuarium.

 

Organizatorami spotkania było Nadleśnictwo Stąporków, RDLP w Radomiu oraz ksiądz Aleksander Orzech, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej. Uroczystego charakteru mszy świętej podczas Wielkopostnego Spotkania Leśników nadała także obecność Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.


Wyniki konkursu "Drewno surowiec doskonały"

   W dniu 07.04.2017r. Komisja Konkursowa powołana przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Stąporków dokonała oceny dostarczonych do nadleśnictwa prac

i wyłoniła zwycięzców.

            Skład Komisji:

 1. Jacek Oleś  Zastępca Nadleśniczego – przewodniczący
 2. Małgorzata Sadlińska – główna księgowa
 3. Tomasz Kuszewski – inżynier nadzoru
 4. Iwona Paluch – specjalista ds. sprzedaży i marketingu

W konkursie wzięło udział 88 dzieci ze szkół i przedszkoli znajdujących się w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa, łącznie  wpłynęło  88 prac konkursowych, w tym;

- 24 z Przedszkoli

- 30z klas 1 – 3

- 25 z klas 4 – 6

- 9 z gimnazjum      

Członkowie Komisji dokonali oceny  prac nadesłanych na konkurs. Prace oceniano

w 3 kategoriach wiekowych:

- przedszkola

- klasy 1-3

- klasy 4-6

- gimnazjum

W kategorii Przedszkola najwyżej oceniono prace:

1. Karol Rzeźnicki klasa „0" PSP w Krasnej

2. Krzysztof Paluch – Publiczne Przedszkole w Stąporkowie

3. Michał Głowala – Publiczne Przedszkole w Stąporkowie

Wyróżnienie:

Martyna Połeć – Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko" w Stąporkowie

 

W kategorii klas 1 – 3 najwyżej oceniono prace:

1. Michał Sykuła klasa III PSP nr 1 w Stąporkowie

2. Klaudia Wydra klasa II PSP nr 1 w Stąporkowie

3. Oliwier Żak klasa II PSP nr 1 w Stąporkowie

Wyróżnienie:

Patryk Serek klasa II PSP nr 2 w Stąporkowie

 

W kategorii klasy 4-6 najwyżej oceniono prace:

1. Weronika Rzeźnicka klasa IV PSP w Krasnej

2. Jakub Kujawski klasa VI PSP w Krasnej

3. Filip Kosiarkiewicz klasa IV PSP w Krasnej

Wyróżnienie:

Igor Kawecki klasa V PSP nr 2 w Stąporkowie

 

W kategorii gimnazjum najwyżej oceniono prace:

 1. Nikola Fidos klasa 2 gimnazjum ZSS przy ŚCR w Czarnieckiej Górze
 2. Gabriela Kuśtowska klasa 1 gimnazjum ZSS przy SCR w Czarnieckiej Górze
 3. Kinga Ciesielska klasa 2 gimnazjum ZSS przy ŚCR w Czarnieckiej Górze

Wyróżnienie:

Katarzyna Blichowska 2 gimnazjum ZSS przy ŚCR w Czarnieckiej Górze

 

Uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu odbędzie się dnia 11 maja 2017r o godz. 10:00 w SALI EDUKACYJNEJ przy Nadleśnictwie. Przed rozdaniem nagród uczniowie obejrzą krótki film o produkcji i wykorzystaniu ekologicznego surowca jakim jest drewno.

Dla wszystkich uczestników przewidziany jest  drobny upominek oraz słodki poczęstunek.

Bardzo prosimy opiekunów o telefoniczne potwierdzenie ilości dzieci, które przybędą na uroczyste rozdanie nagród do dnia 05.05.2017r. pod nr tel 662-045-935.

 

 


1000 drzew na minutę

W dniu 11.04.2017r klasa I A z Publicznego Gimnazjum z Miedzierzy wzięła udział w akcji „Sadzimy 1000 drzew na minutę" zorganizowanej przez Nadleśnictwo Stąporków. Hasło to wynika z prostego przeliczenia liczby 500 mln drzew sadzonych rocznie przez Lasy Państwowe, na liczbę minut mieszczących się w ciągu całego roku. Celem akcji jest uświadamianie społeczeństwa, że nikt w Polsce nie sadzi więcej drzew, niż Lasy Państwowe. Młodzież po wysłuchaniu krótkiego instruktażu udzielonego przez inżyniera nadzoru Tomasza Kuszewskiego, dotyczącego techniki sadzenia drzew  przystąpiła do działania. Pod czujnym okiem leśniczego uczniowie posadzili fragment lasu na terenie leśnictwa Kawęczyn.  Akcja sadzenie drzew zakończyła się ogniskiem podsumowującym wydarzenie oraz ciepłym posiłkiem od leśników.


Trzynasty Radomsko-Kielecki Głos Lasu

Ukazał się 13 numer radomsko-kieleckiego dodatku regionalnego do Głosu Lasu, magazynu leśników. Szczególnie polecamy relację ze spotkania zastępców nadleśniczych na szkółce kontenerowej w Nadleśnictwie Daleszyce oraz z wystawy poświęconej Kazimierzowi Szaferowi – leśnikowi i patriocie.

 

Tym razem w numerze:

Migawki

 • Chrabąszcze pod kontrolą
 • Leśne gospodarstwa węglowe
 • O banku danych o lasach i dziedzictwie kulturowym na konferencji z LOP

Las i historia

 • Żołnierzom Niezłomnym, Niepokornym, Wyklętym

O tym się mówi

 • Zastępcy na kontenerówce w Daleszycach

Zdarzyło się

 • Pamięć o Kazimierzu Szaferze

Las na sportowo

IX Szachowe Mistrzostwa Leśników rozstrzygnięte

Akcja sadzonka

Nikt w Polsce nie sadzi tyle co LASY PAŃSTWOWE.

- sadzimy gatunki zgodne z siedliskami

- sadzimy ok. 500 mln drzew rocznie, nie licząc odnowienia naturalnego

- nasze szkółki produkują 800 mln drzew i krzewów

- co roku sadzimy coraz więcej drzew liściastych (dlatego ich udział od czasu wojny zwiększył się z 13 do 23%)

- zachęcamy do sadzenia gatunków rodzimych

- zapraszamy do kupna sadzonek z naszych szkółek leśnych

W skali Lasów Państwowych w 2017 roku planujemy:

- odnowienia i zalesienia na powierzchni 53 013 ha

- odnowienia naturalne na powierzchni 3889 ha

- przebudowę na powierzchni 4708 ha

Ilość szkółek jakie posiadają Lasy Państwowe wynosi 448 szt.

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu

Odnowienia i zalesienia ogółem  w roku 2017 – 2193,29 ha

w  tym:

- odnowienia sztuczne – 2120,91 ha

- odnowienia naturalne -71,12 ha

- zalesienia gruntów porolnych – 1,26 ha

Powierzchnia przebudowy - 231,94 ha

Szkółki:

-  21 gospodarstw szkółkarskich (produkcja polowa i namioty) o łącznej powierzchni produkcyjnej – 12542,97 a. Produkcja sadzonek ogółem 39 300 tys.szt. (w tym: gat. iglaste- 17 400 tys. szt; gat. liściaste – 21 900 tys. szt.)

- 1 szkółka kontenerowa. Produkcja sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym w roku 2017 (jesień) – 1300 tys. szt. (So – 600 t. szt, Bk- 150 t. szt., DBs- 550 t. szt.)

W ramach działania zalesieniowego (PROW) skierowanego dla rolników - zalesienie  gruntów (spełniających określone kryteria) wykonuje się  na podstawie sporządzonego przez nadleśnictwo planu zalesień, który zawiera zalecenia i wytyczne dotyczące założenia uprawy leśnej. W roku 2016 nadleśnictwa RDLP w Radomiu sporządziły w sumie 139 planów zalesień na łączną powierzchnię 141,3 ha.

Nadleśnictwo Stąporków:

Odnowienia i zalesienia ogółem  w roku 2017 – 56,93 ha

w  tym:

- odnowienia sztuczne – 53,15 ha

- odnowienia naturalne -2,58 ha

Powierzchnia przebudowy - 1,20 ha


http://www.lasy.gov.pl/wideo/echa-lesne-tv/oblicza-lasow


KONKURS plastyczno-techniczny „DREWNO – SUROWIEC DOSKONAŁY”

Las to prawdziwie ekologiczna fabryka. Dzięki pierwiastkom krążącym w przyrodzie i energii słonecznej powstaje jego najznakomitszy produkt – drewno, który, w odróżnieniu od wielu innych darów natury, jest surowcem w pełni odnawialnym, a jego produkcja, jeśli zachowuje zasady prawidłowej gospodarki leśnej, nie jest uciążliwa dla środowiska. Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Szacuje się, że drewno, jako surowiec doskonały, znalazło dziś w świecie ponad 30 tys. zastosowań. Niewykluczone, przecież, gdy rozejrzymy się wokół, zawsze znajdziemy je w swoim otoczeniu...

Domy, mosty, słupy oraz tysiące innych konstrukcji i urządzeń wykorzystują właściwości fizykochemiczne drewna: wytrzymałość, lekkość, elastyczność i trwałość. Niesłabnąca popularność drewnianych mebli, podłóg okien i drzwi jest z kolei dowodem na docenianie nie tylko jego walorów użytkowych, ale i naturalnego piękna. Dzięki nowoczesnym technologiom drewno stało się odporne na warunki środowiska nie tracąc żadnego ze swoich walorów. Ogromną ilość drewna zużytkowuje przemysł celulozowo-papierniczy. Z drewna produkuje się też węgiel drzewny, płyty wiórowe i pilśniowe, stemple górnicze i wiele, wiele innych przedmiotów codziennego użytku.

Chcąc zapoznać dzieci i młodzież z produkcyjną funkcją lasu jaką jest m.in. pozyskanie drewna, oraz uświadamianie im, że drewno jest surowcem ekologicznym, przyjaznym środowisku, który od niepamiętnych czasów odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka Nadleśnictwo Stąporków organizuje konkurs pod hasłem „DREWNO-SUROWIEC DOSKONAŁY"

Konkurs polega na wykonaniu przez uczniów pracy techniczno-plastycznej, której głównym elementem będzie drewno.

Termin składania prac do 31 marca 2017 r.

Rozstrzygnięcie konkursu wraz z prelekcją na temat produkcji oraz szerokiego zastosowania surowca drzewnego odbędzie się w Sali Edukacyjnej przy Nadleśnictwie

Dla autorów najciekawszych prac przewidziane są atrakcyjne nagrody.

ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE.

Materiały do pobrania


Wiadomości Lasów Państwowych

Nowe zasady sprzedaży drewna ~ Zakończenie inwentaryzacji dzików ~ LP to nie administracja rządowa ~ Pierwsi beneficjenci CKPŚ

Wiadomości Lasów Państwowych

 

Ruszył także cykl "Oblicza lasów", link do pierwszego odcinka:

https://www.youtube.com/watch?v=oLOwthFpVt8