Wydawca treści Wydawca treści

Niekłański Październik 2019

Burmistrz Stąporkowa, Nadleśnictwo Stąporków, Publiczna Szkoła Podstawowa w Niełkaniu Wielkim, M-GOKiS w Stąporkowie, Ś.Z.Ż. A.K. Koło Niekłań, zapraszają na uroczyste obchody Niekłańskiego Października

Program uroczystości:

9:50 - Zbiórka pocztów sztandarowych, zaproszonych gości

10:00 - Msza Św. w intencji mieszkańców Ziemi Niekłańskiej, poległych w latach 1939-45 oraz poległych żołnierzy z ugrupowań AK i ppor. C.C."Robota" - W.M.Szwieca, 3 PPLAK gen. "Szarego" - A. Hedy oraz 25 PPLAK gen. "Bończy" - K. Załęskiego.

11:15 - Złożenie wiązanek na cmentarzu w Niekłaniu (groby "Dobosza", "Grzmota", ofiar Września 1939 r. i żołnierzy 25 PPLAK)

11:30 - Złożenie wiązanek pod pomnikiem poległych mieszkańców Ziemi Niekłańskiej

12:00 - Złożenie wiązanek przed pomnikami w Wielkiej Wsi ("Robot") oraz Furmanowie ("Szary"). Poświęcenie i odsłonięcie Kapliczki - Pomnika Partyzanckiego w Furmanowie

13:00 - Przejazd do szkoły w Niekłaniu:

1) występ artystyczny

2) wystąpienia gości

3) koleżeński wspólny obiad


Unikatowe ślady dinozaurów w rezerwacie Gagaty Sołtykowskie

Od 25 września bieżącego roku rozpoczynają się prace polegające na zabezpieczeniu powierzchni z tropami dinozaurów w rezerwacie przyrody Gagaty Sołtykowskie.

Rezerwat przyrody Gagaty Sołtykowskie został utworzony zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 25 lipca 1997 r. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie odsłonięć skał dolnojurajskich oraz okazów mineralogicznych i paleontologicznych.

 

Rezerwat znajduje się w Nadleśnictwie Stąporków, obejmuje teren dawnej kopalni odkrywkowej glin ceramicznych wykorzystywanych do wyrobu cegieł. W jej ścianach i dnie odsłaniają się dolnojurajskie iły z wkładkami piaskowców. W pokładach iłów  występuje rzadka bitumiczna odmiana węgla brunatnego – tzw. gagat - materiał jubilerski, nazywany także czarnym bursztynem.

Najcenniejszym obiektem w rezerwacie przyrody są tropy dinozaurów, pochodzące sprzed około 200 milionów lat, utrwalone na powierzchni piaskowca. Tropy te, w dolinie meandrującej rzeki, pozostawiły dinozaury roślinożerne (zauropody) oraz drapieżne (teropody). Na podstawie odkrytych tropów udowodniono  po raz pierwszy na świecie stadny tryb życia dinozaurów roślinożernych oraz dokonano rekonstrukcji żyjącego tu wówczas gatunku teropoda – Kayentapus soltykoviensis.

 

Niestety czas oraz czynniki atmosferyczne powodują wietrzenie piaskowca i przyczyniają się do stopniowego naruszenia wierzchniej warstwy, w konsekwencji czego ślady stają się coraz mniej wyraźne. Dlatego też Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach we współpracy z Nadleśnictwem Stąporków podjęła się, pod nadzorem naukowym i konserwatorskim, realizacji zadania polegającego na specjalnym zabezpieczeniu powierzchni z tropami dinozaurów, które będzie prowadzone do 15 listopada tego roku. Zainteresowanych obiektem informujemy, że ze względu na technologię prac wgląd na powierzchnię z tropami i ich obserwacja w tym terminie są niemożliwe.

 

Wycieczki szkolne i turystów indywidualnych zapraszamy po zakończeniu prac.


#sprzątaMY z Prezydentem RP

W dniu 20.09.2019r w godzinach 9:30 – 12:30 w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej zainicjowanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę #SprzątaMY w Nadleśnictwie Stąporków na terenie leśnictwa Krasna młodzież ze Szkoły Podstawowej w Krasnej posprzątała fragment lasu.

Grupa licząca blisko 100 osób wraz z nauczycielami stawiła się punktualnie o godzinie 9:30 w miejscu zbiórki, pobrała worki i rękawice przygotowane przez służbę leśną i pod czujnym okiem leśników ruszyła w trasę. Blisko dwie godziny sprzątania dały efekt – worki szybko napełniły się śmieciami, które szpeciły piękno przyrody.

Na zakończenie ciężkiej pracy dla uczestników akcji leśnicy przygotowali wspólny posiłek przy ognisku – kiełbaski i pieczone ziemniaki.  Nadleśniczy Nadleśnictwa Stąporków Sławomir Nyga podziękował młodzieży za tak liczne przybycie i czynny udział w sprzątaniu lasu. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że las jest zdecydowanie piękniejszy bez szpecących go śmieci.


#sprzątaMY z Prezydentem RP

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W piątek
20 września
, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”,
w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Zapraszamy na stronę www.lasy.gov.pl, gdzie dzięki specjalnej zakładce #sprzątaMY i przygotowanej w niej aplikacji mapowej każdy łatwo odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy. Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś
z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych
i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.

Jublieusz 100-lecia istnienia parafi Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej oraz 20 rocznica koronacji cudownego obrazu Matki Bożej

W dniu 7 września 2019 roku w sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 100 – lecia istnienia parafii oraz 20. rocznica koronacji cudownego obrazu Matki Bożej.

Po Mszy św., której przewodniczył bp Henryk Tomasik, gospodarze zaprosili gości oraz przybyłych pielgrzymów na poczęstunek przygotowany przez koła gospodyń wiejskich. Nadleśnictwo Stąporków z Nadleśniczym Sławomirem Nyga oraz Zastępcą Nadleśniczego Jackiem Olesiem na czele również wzięło udział w uroczystościach. Podczas pikniku wystawione zostało stoisko promocyjno-edukacyjne Nadleśnictwa, gdzie zaprezentowane zostały dary lasów a leśnicy udzielali odpowiedzi na liczne pytania dotyczące pracy leśnika, gospodarki leśnej oraz ochrony przyrody. Można było skosztować miodu z terenów leśnych oraz wziąć udział w konkursie „Leśne koło fortuny”, gdzie po wykazaniu się wiedzą o lesie uczestnicy zdobywali nagrody oraz drobne upominki.


Wyniki badań wody ze źródełka w Niekłaniu Wielkim

Nadleśnictwo Stąporków przekazało do badań próbkę wody ze źródełka znajdującego się w Niekłaniu Wielkim nieopodal szkółki leśnej.

Wyniki badań, Nadleśnictwo Stąporków zamieszcza poniżej w załączeniu

Kolejne wielkie święto wszystkich miłośników przyrody

23 czerwca zapraszamy do Łazienek Królewskich w Warszawie na drugą edycję pikniku edukacyjnego Dni Ochrony Środowiska, objętego Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Piknik stanowi warsztatową część konferencji „Dla Lasu, Dla Ludzi - Leśnictwo XXI wieku w odpowiedzi na oczekiwania społeczeń-stwa w zakresie edukacji ekologicznej”. Obchodząc 95-lecie Lasów Państwowych chcemy przypomnieć, że Polska to również zachwycające krajobrazy, niezwykłe bogactwo przy-rodnicze, swoboda dostępu do lasów oraz silny i emocjonalny związek ludzi z naturą.

W niedzielę 23 czerwca na terenie rekreacyjnym Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie (wejście od ul. Myśliwieckiej przy Parku Agrykola) od godz. 10.30 do 18.00 odbędzie się wielki, edukacyjny piknik rodzinny. Przy blisko 30 stanowiskach wystawców z całej Polski będzie można wziąć udział w warsztatach eko-stolarki, zobaczyć pokazy sokolnicze i kynologiczne, wysłuchać prelekcji o leśnym survivalu i bezpiecznym grzybobraniu, poznać tajniki pracy leśników, strażaków i policjantów oraz spróbować darów lasu, wziąć udział w konkursach i quizach wiedzy o przyrodzie, a także „poczuć” las wszystkimi zmysłami. Czekamy na rodziny z dziećmi oraz wszystkich miłośników lasów i przyrody.

W tym roku udział w wydarzeniu wezmą także nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk oraz Nadleśnictwo Stąporków. Wraz z leśnikami z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu przedstawią zagadnienia dotyczące pszczelarstwa i bartnictwa – działanie Pszczoły wracają do lasu w ramach projektu rozwojowego Zdrowa Żywność z Polskich Lasów. Opowiedzą o projektach Lasów Państwowych dotyczących ochrony siedlisk i gatunków, małej retencji nizinnej, ochrony popielicowatych na terenie Puszczy Świętokrzyskiej, darów świętokrzyskich lasów. Będą opowiadali jak wiele ma zastosowań i jak przyjazne dla człowieka i środowiska jest drewno. Będzie też o zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarce leśnej z uwzględnieniem problemów z kornikiem ostrozębnym i kornikami jodłowymi. Leśnicy pokażą jak wyglądają budki legowe dla ptaków, schrony dla nietoperzy i skrzynki dla popielicowatych i jakie gatunki je zasiedlają. Nie zabraknie też informacji na temat projektu ochrony, promocji i zachowania pomnika przyrody dąb Bartek, akcji „Czas w las” w ramach kampanii Dla Lasu Dla Ludzi. A dla spragnionych widoku lasu będzie do obejrzenia Las w słoiku.

 

Zapraszają:

Ministerstwo Środowiska

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

 

Szczegółowych informacji udziela Centrum Informacyjne Lasów Państwowych:

Warszawa, ul. Grójecka 127, tel. 22 185 53 53,  cilp@cilp.lasy.gov.pl

Materiały do pobrania


Wyręcznie nagród w konkursie „Las to nasze wspólne dobro. Naucz się kochać lasy”

Konkurs plastyczny „Las to nasze wspólne dobro. Naucz się kochać lasy” został przeprowadzony w terminie marzec/kwiecień 2019 r., wśród uczniów szkół podstawowych znajdujących się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa.

W konkursie wzięły udział szkoły i przedszkola:

Publiczna Szkoła Podstawowa w Królewcu

Publiczna Szkoła podstawowa w Miedzierzy

Publiczna Szkoła Podstawowa w Niekłaniu Wielkim

Publiczne Przedszkole w Stąporkowie

Bajkowe Przedszkole w Stąporkowie

Oddział Przedszkolny w Niekłaniu Wielkim

Zespół Szkół Specjalnych w Czarnieckiej Górze

Łącznie wpłynęły 44 prace.

12 czerwca br. nadleśnictwo zaprosiło wszystkich laureatów do sali edukacyjnej na uroczyste wręczanie nagród. Tuż przed rozdaniem nagród na dzieci czekał słodki poczęstunek. Zanim dzieci odebrały dyplomy i przygotowane dla nich nagrody mogły obejrzeć wystawę prac konkursowych, eksponaty znajdujące się w Sali edukacyjnej oraz wspólnie posłuchać odgłosów przyrody za pomocą tablic interaktywnych. Dzieci były niezwykle uradowane z otrzymanych prezentów, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobny upominek.

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że już nie mogą doczekać się kolejnego konkursu zorganizowanego przez Nadleśnictwo.


Roztrzygnięcie konkursu "Drewno – surowiec doskonały"

 

W dniu 11 maja 2017 r o godz. 10:00 w sali edukacyjnej przy Nadleśnictwie odbyło się podsumowanie konkursu plastyczno-technicznego pt „Drewno – surowiec doskonały". 

Na wstępnie uczestnicy konkursu obejrzeli wspólnie z opiekunami film zrealizowany na zlecenie Lasów Państwowych pt „Drewno- ekosurowiec", dzięki któremu dowiedzieli się jak cennym surowcem jest drewno -  ekologicznym  i całkowicie odnawialnym.

Po emisji filmu nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursu przez pracowników Nadleśnictwa: Tomasza Kuszewskiego, Małgorzatę Sadlińską, Tomasza Moćko i Iwonę Paluch.  Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia w postaci pluszowych maskotek – zwierząt leśnych.

Na zakończenie uczestnicy imprezy zostali zaproszeni na poczęstunek.

Gratulujemy wszystkim laureatom konkursu i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez Nadleśnictwo.


XVI Święto Polskiej Niezapominajki

Nadleśnictwo Radom oraz RDLP w Radomiu zapraszają na XVI Święto Polskiej Niezapominajki, które zapoczątkował w 2002 r. Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki i prowadzący Ekoradio. To święto leśników i przyrodników, którego celem jest promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie.  

Lasy Państwowe na cyklicznej imprezie, organizowanej w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku na terenie Nadleśnictwa Radom będą promować realizowaną zrównoważoną gospodarkę leśną oraz funkcje ekologiczne i społeczne lasów, ze szczególnym uwzględnieniem płynących z nich korzyści. Program XVI Święta Polskiej Niezapominajki wpisuje się w realizację tegorocznej kampanii LP, przebiegającej pod hasłem: „Lasy Państwowe. Zapraszamy – Las dobre sąsiedztwo".

Piknik organizowany w ramach obchodów Święta Polskiej Niezapominajki gromadzi całe rodziny oraz amatorów aktywnego wypoczynku na łonie natury. Leśnicy i ich przyjaciele organizują: rajdy rowerowe, nordic walking oraz zabawy i gry dla dzieci. Edukacja leśna będzie połączona z wystawami o tematyce leśnej i występami artystów.

W programie przewidziano m.in. występy zespołów dziecięcych, tanecznych, sygnalistów myśliwskich oraz inne atrakcje. Poza tym na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego rozstawione będą stoiska i wystawy nadleśnictw LKP „Puszcza Kozienicka", LKP „Puszcza Świętokrzyska" i Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum Nadleśnictwa Marcule. Dodatkowo zorganizowany będzie jarmark, na którym będzie można podziwiać wytwarzanie rękodzieła, zakupić wyroby regionalne oraz posilić się tradycyjnym jadłem. Na zwolenników sportu leśnicy przygotowali rajd nordic walking po Puszczy Kozienickiej z przewodnikiem z Polskiej Federacji Nordic Walking.  Natomiast wszystkich, którzy rowerami chcą pojechać na Święto Polskiej Niezapominajki do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku zapraszamy na najbliższą Jazdę z Miasta!

W imprezie udział wezmą mieszkańcy regionu oraz przedstawiciele ogólnokrajowych i lokalnych władz, leśnicy, organizacje zajmujące się ochroną przyrody, lokalni twórcy.

Piknik zakończy się koncertem. Gwiazdą tegorocznej edycji Święta Polskiej Niezapominajki będzie zespół Oddział Zamknięty.

Szczegółowy plan Święta Polskiej Niezapominajki: 

10.40 – 11.00 złożenie kwiatów przed tablicą poświęconą pamięci red. Andrzeja Zalewskiego
11.00 – 11.30 uroczyste otwarcie XVI edycji Święta Polskiej Niezapominajki
11.30 – 11.40 koncert Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu
11.40 – 11.55 występ dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Niezapominajka" w Radomiu
11.55 – 12.05 występ dzieci z Publicznej szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Słupicy
12.05 – 12.15 występ dzieci z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. H.Sienkiewicza w Myśliszewicach
12.15 – 12.30 występ dzieci z Publicznego Przedszkola w Jedlni-Letnisku
12.30 – 12.40 występ dzieci z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jedlni Letnisko
12.40 – 12.50 występ dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Janowie
12.50 – 13.00 występ dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu
13.00 – 13.10 występ uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Radomiu
13.10 – 13.35 pokaz ćwiczeń TAI CHI
14.00 – 15.00 występ gwiazdy

 

 

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą ciekawie i aktywnie spędzić majowy dzień z leśnikami!

 

 

 

 

Miejsce:

Nadleśnictwo Radom - Leśny Ośrodek Edukacyjny im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku

 

Termin:

14 maja, godz. 11.00 – 15.00

 

Ważne komunikaty:

Nadleśnictwo Radom Leśny Ośrodek Edukacyjny w Jedlni-Letnisku zapewnia bezpłatny przewóz uczestników Święta Polskiej Niezapominajki w dniu 14 maja 2017 r.

Odjazd z Radomia:
- przystanek na ul. Struga (przy Galerii Słonecznej) w godz. 10.00, 10.30, 11.00, 11.30 ,

- drugi przystanek na os. Gołębiów (za stacją paliw Orlen).
Powrót z Ośrodka w Jedlni-Letnisku w godz. 14.30, 15.00, 15.30.

Autobusy PKS będą miały z przodu plakat Święta Polskiej Niezapominajki.

 

Osoby do kontaktu:

 

Edyta Nowicka – RDLP w Radomiu

e-mail: edyta.nowicka@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 48 385 60 16, tel. kom. 604 579 388

 

Bernarda Zegarek – LOE w Jedlni - Letnisku

e-mail: bernarda.zegarek@radom.lasy.gov.pl

Tel. 48 322 10 11

 

Materiały do pobrania:

Plakat XVI edycji Święta Polskiej Niezapominajki


Wielkopostny Dzień Skupienia Leśników

8 kwietnia ponad dwustu leśników z rodzinami wzięło udział w Wielkopostnym Dniu Skupienia. Tradycyjnie od 17 lat spotykają się w Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej na terenie Nadleśnictwa Stąporków.

 

W spotkaniu wzięli udział obecni i emerytowani pracownicy nadleśnictw i biura z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Towarzyszyły im rodziny, obecni był także wiceminister środowiska Paweł Sałek, posłowie na Sejm RP Dariusz Bąk i Wojciech Skurkiewicz oraz leśnicy z sąsiednich dyrekcji LP, a także przedstawiciele instytucji i organizacji współpracujących z RDLP w Radomiu.

 

Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się od Drogi Krzyżowej, której stacje zostały wyznaczone w lesie na terenie leśnictwa Mokra. Przewodniczył jej franciszkanin o. Rafał Kołodziejski oraz duszpasterze leśników: ks. Stanisław Wlazło i ks. prałat Franciszek Berak. Krzyż podczas poszczególnych stacji nieśli pracownicy biura i zaproszeni goście oraz pracownicy nadleśnictw radomskiej dyrekcji LP. Drodze krzyżowej towarzyszyły rozważania na tematy dobrego, mądrego, twórczego i pożytecznego życia oraz pracy. W nawiązaniu do poszczególnych stacji drogi krzyżowej uczestnicy otrzymali wskazówki jak postępować, aby takie życie prowadzić. Bez marnotrawstwa talentów, w dotrzymaniu obietnic, bez koncentrowania się tylko na sobie. O. Rafał Kołodziejski podkreślił także wagę zwątpienia, które gdy przetrwane daje mądrość i męstwo, a także wskazał na wartość dawania pomocy innym na wzór św. Szymona, który pomógł Chrystusowi nieść krzyż. – Święty Szymon dając tak niewiele otrzymał tak wiele – jego życie nabrało sensu – powiedział o. Rafał.

 

Kolejną częścią spotkania była konferencja, którą również poprowadził o. Rafał Kołodziejski. Nawiązał do jubileuszu 100. rocznicy objawień fatimskich oraz podzielił się swoim świadectwem. Przedstawił dwa nurty pobożności maryjnej w kościele katolickim: Maryję jako naszą wstawienniczkę oraz Maryję jako przykład do naśladowania. – W jej osobie wypełniło się to co obiecał Jezus. Wskazuje nam drogę jak wierzyć, ufać Bogu i żyć. Wielki Post jest typowo maryjny, ponieważ Maryja nie zwątpiła – „Niech Ci się stanie wg Twojego słowa". – Wiara to chodzenie po wodzie, ufanie nawet gdy jest ciemno, gdy nic nie widzisz – powiedział ojciec Rafał. Podkreślił: – Jestem zbudowany waszą obecnością, jak w lesie popatrzyłem ilu was jest. Wy mnie uczycie co to jest wiara.

 

Po nabożeństwie pokutnym i spowiedzi świętej miała miejsce uroczysta msza święta pod przewodnictwem ks. prał. Edwarda Poniewierskiego, który przekazał pozdrowienia od Ordynariusza Diecezji Radomskiej JE ks. bp. Henryka Tomasika. Ks. prałat nawiązał do poety Henryka Sienkiewicza oraz błog. Honorata Koźmińskiego i przezwyciężonych przez nich kryzysów wiary. Wskazał na potrzebę modlitwy za bliskich, uczenie się cierpliwości w wychowaniu człowieka.

 

Zakończeniem Wielkopostnego Spotkania był wspólny posiłek w Domu Rekolekcyjnym przy Sanktuarium.

 

Organizatorami spotkania było Nadleśnictwo Stąporków, RDLP w Radomiu oraz ksiądz Aleksander Orzech, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej. Uroczystego charakteru mszy świętej podczas Wielkopostnego Spotkania Leśników nadała także obecność Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.


Wyniki konkursu "Drewno surowiec doskonały"

   W dniu 07.04.2017r. Komisja Konkursowa powołana przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Stąporków dokonała oceny dostarczonych do nadleśnictwa prac

i wyłoniła zwycięzców.

            Skład Komisji:

 1. Jacek Oleś  Zastępca Nadleśniczego – przewodniczący
 2. Małgorzata Sadlińska – główna księgowa
 3. Tomasz Kuszewski – inżynier nadzoru
 4. Iwona Paluch – specjalista ds. sprzedaży i marketingu

W konkursie wzięło udział 88 dzieci ze szkół i przedszkoli znajdujących się w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa, łącznie  wpłynęło  88 prac konkursowych, w tym;

- 24 z Przedszkoli

- 30z klas 1 – 3

- 25 z klas 4 – 6

- 9 z gimnazjum      

Członkowie Komisji dokonali oceny  prac nadesłanych na konkurs. Prace oceniano

w 3 kategoriach wiekowych:

- przedszkola

- klasy 1-3

- klasy 4-6

- gimnazjum

W kategorii Przedszkola najwyżej oceniono prace:

1. Karol Rzeźnicki klasa „0" PSP w Krasnej

2. Krzysztof Paluch – Publiczne Przedszkole w Stąporkowie

3. Michał Głowala – Publiczne Przedszkole w Stąporkowie

Wyróżnienie:

Martyna Połeć – Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko" w Stąporkowie

 

W kategorii klas 1 – 3 najwyżej oceniono prace:

1. Michał Sykuła klasa III PSP nr 1 w Stąporkowie

2. Klaudia Wydra klasa II PSP nr 1 w Stąporkowie

3. Oliwier Żak klasa II PSP nr 1 w Stąporkowie

Wyróżnienie:

Patryk Serek klasa II PSP nr 2 w Stąporkowie

 

W kategorii klasy 4-6 najwyżej oceniono prace:

1. Weronika Rzeźnicka klasa IV PSP w Krasnej

2. Jakub Kujawski klasa VI PSP w Krasnej

3. Filip Kosiarkiewicz klasa IV PSP w Krasnej

Wyróżnienie:

Igor Kawecki klasa V PSP nr 2 w Stąporkowie

 

W kategorii gimnazjum najwyżej oceniono prace:

 1. Nikola Fidos klasa 2 gimnazjum ZSS przy ŚCR w Czarnieckiej Górze
 2. Gabriela Kuśtowska klasa 1 gimnazjum ZSS przy SCR w Czarnieckiej Górze
 3. Kinga Ciesielska klasa 2 gimnazjum ZSS przy ŚCR w Czarnieckiej Górze

Wyróżnienie:

Katarzyna Blichowska 2 gimnazjum ZSS przy ŚCR w Czarnieckiej Górze

 

Uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu odbędzie się dnia 11 maja 2017r o godz. 10:00 w SALI EDUKACYJNEJ przy Nadleśnictwie. Przed rozdaniem nagród uczniowie obejrzą krótki film o produkcji i wykorzystaniu ekologicznego surowca jakim jest drewno.

Dla wszystkich uczestników przewidziany jest  drobny upominek oraz słodki poczęstunek.

Bardzo prosimy opiekunów o telefoniczne potwierdzenie ilości dzieci, które przybędą na uroczyste rozdanie nagród do dnia 05.05.2017r. pod nr tel 662-045-935.

 

 


1000 drzew na minutę

W dniu 11.04.2017r klasa I A z Publicznego Gimnazjum z Miedzierzy wzięła udział w akcji „Sadzimy 1000 drzew na minutę" zorganizowanej przez Nadleśnictwo Stąporków. Hasło to wynika z prostego przeliczenia liczby 500 mln drzew sadzonych rocznie przez Lasy Państwowe, na liczbę minut mieszczących się w ciągu całego roku. Celem akcji jest uświadamianie społeczeństwa, że nikt w Polsce nie sadzi więcej drzew, niż Lasy Państwowe. Młodzież po wysłuchaniu krótkiego instruktażu udzielonego przez inżyniera nadzoru Tomasza Kuszewskiego, dotyczącego techniki sadzenia drzew  przystąpiła do działania. Pod czujnym okiem leśniczego uczniowie posadzili fragment lasu na terenie leśnictwa Kawęczyn.  Akcja sadzenie drzew zakończyła się ogniskiem podsumowującym wydarzenie oraz ciepłym posiłkiem od leśników.


Trzynasty Radomsko-Kielecki Głos Lasu

Ukazał się 13 numer radomsko-kieleckiego dodatku regionalnego do Głosu Lasu, magazynu leśników. Szczególnie polecamy relację ze spotkania zastępców nadleśniczych na szkółce kontenerowej w Nadleśnictwie Daleszyce oraz z wystawy poświęconej Kazimierzowi Szaferowi – leśnikowi i patriocie.

 

Tym razem w numerze:

Migawki

 • Chrabąszcze pod kontrolą
 • Leśne gospodarstwa węglowe
 • O banku danych o lasach i dziedzictwie kulturowym na konferencji z LOP

Las i historia

 • Żołnierzom Niezłomnym, Niepokornym, Wyklętym

O tym się mówi

 • Zastępcy na kontenerówce w Daleszycach

Zdarzyło się

 • Pamięć o Kazimierzu Szaferze

Las na sportowo

IX Szachowe Mistrzostwa Leśników rozstrzygnięte

Akcja sadzonka

Nikt w Polsce nie sadzi tyle co LASY PAŃSTWOWE.

- sadzimy gatunki zgodne z siedliskami

- sadzimy ok. 500 mln drzew rocznie, nie licząc odnowienia naturalnego

- nasze szkółki produkują 800 mln drzew i krzewów

- co roku sadzimy coraz więcej drzew liściastych (dlatego ich udział od czasu wojny zwiększył się z 13 do 23%)

- zachęcamy do sadzenia gatunków rodzimych

- zapraszamy do kupna sadzonek z naszych szkółek leśnych

W skali Lasów Państwowych w 2017 roku planujemy:

- odnowienia i zalesienia na powierzchni 53 013 ha

- odnowienia naturalne na powierzchni 3889 ha

- przebudowę na powierzchni 4708 ha

Ilość szkółek jakie posiadają Lasy Państwowe wynosi 448 szt.

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu

Odnowienia i zalesienia ogółem  w roku 2017 – 2193,29 ha

w  tym:

- odnowienia sztuczne – 2120,91 ha

- odnowienia naturalne -71,12 ha

- zalesienia gruntów porolnych – 1,26 ha

Powierzchnia przebudowy - 231,94 ha

Szkółki:

-  21 gospodarstw szkółkarskich (produkcja polowa i namioty) o łącznej powierzchni produkcyjnej – 12542,97 a. Produkcja sadzonek ogółem 39 300 tys.szt. (w tym: gat. iglaste- 17 400 tys. szt; gat. liściaste – 21 900 tys. szt.)

- 1 szkółka kontenerowa. Produkcja sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym w roku 2017 (jesień) – 1300 tys. szt. (So – 600 t. szt, Bk- 150 t. szt., DBs- 550 t. szt.)

W ramach działania zalesieniowego (PROW) skierowanego dla rolników - zalesienie  gruntów (spełniających określone kryteria) wykonuje się  na podstawie sporządzonego przez nadleśnictwo planu zalesień, który zawiera zalecenia i wytyczne dotyczące założenia uprawy leśnej. W roku 2016 nadleśnictwa RDLP w Radomiu sporządziły w sumie 139 planów zalesień na łączną powierzchnię 141,3 ha.

Nadleśnictwo Stąporków:

Odnowienia i zalesienia ogółem  w roku 2017 – 56,93 ha

w  tym:

- odnowienia sztuczne – 53,15 ha

- odnowienia naturalne -2,58 ha

Powierzchnia przebudowy - 1,20 ha


http://www.lasy.gov.pl/wideo/echa-lesne-tv/oblicza-lasow


KONKURS plastyczno-techniczny „DREWNO – SUROWIEC DOSKONAŁY”

Las to prawdziwie ekologiczna fabryka. Dzięki pierwiastkom krążącym w przyrodzie i energii słonecznej powstaje jego najznakomitszy produkt – drewno, który, w odróżnieniu od wielu innych darów natury, jest surowcem w pełni odnawialnym, a jego produkcja, jeśli zachowuje zasady prawidłowej gospodarki leśnej, nie jest uciążliwa dla środowiska. Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Szacuje się, że drewno, jako surowiec doskonały, znalazło dziś w świecie ponad 30 tys. zastosowań. Niewykluczone, przecież, gdy rozejrzymy się wokół, zawsze znajdziemy je w swoim otoczeniu...

Domy, mosty, słupy oraz tysiące innych konstrukcji i urządzeń wykorzystują właściwości fizykochemiczne drewna: wytrzymałość, lekkość, elastyczność i trwałość. Niesłabnąca popularność drewnianych mebli, podłóg okien i drzwi jest z kolei dowodem na docenianie nie tylko jego walorów użytkowych, ale i naturalnego piękna. Dzięki nowoczesnym technologiom drewno stało się odporne na warunki środowiska nie tracąc żadnego ze swoich walorów. Ogromną ilość drewna zużytkowuje przemysł celulozowo-papierniczy. Z drewna produkuje się też węgiel drzewny, płyty wiórowe i pilśniowe, stemple górnicze i wiele, wiele innych przedmiotów codziennego użytku.

Chcąc zapoznać dzieci i młodzież z produkcyjną funkcją lasu jaką jest m.in. pozyskanie drewna, oraz uświadamianie im, że drewno jest surowcem ekologicznym, przyjaznym środowisku, który od niepamiętnych czasów odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka Nadleśnictwo Stąporków organizuje konkurs pod hasłem „DREWNO-SUROWIEC DOSKONAŁY"

Konkurs polega na wykonaniu przez uczniów pracy techniczno-plastycznej, której głównym elementem będzie drewno.

Termin składania prac do 31 marca 2017 r.

Rozstrzygnięcie konkursu wraz z prelekcją na temat produkcji oraz szerokiego zastosowania surowca drzewnego odbędzie się w Sali Edukacyjnej przy Nadleśnictwie

Dla autorów najciekawszych prac przewidziane są atrakcyjne nagrody.

ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE.

Materiały do pobrania


Wiadomości Lasów Państwowych

Nowe zasady sprzedaży drewna ~ Zakończenie inwentaryzacji dzików ~ LP to nie administracja rządowa ~ Pierwsi beneficjenci CKPŚ

Wiadomości Lasów Państwowych

 

Ruszył także cykl "Oblicza lasów", link do pierwszego odcinka:

https://www.youtube.com/watch?v=oLOwthFpVt8