Wydarzenia Wydarzenia

Niekłański Październik

Uroczystość Niekłańskiego Października, która odbyła się 20 października br. rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Wawrzyńca, w intencji poległych mieszkańców i żołnierzy w latach 1939-45.

 Po nabożeństwie zaproszeni goście wraz z delegacjami złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych mieszkańców Ziemi Niekłańskiej oraz na lokalnym cmentarzu. Następnym punktem uroczystości było złożenie wieńców okolicznościowych przed pomnikiem Żołnierzy Partyzantów Zgrupowania Świętokrzyskiego „Ponury” w Wielkiej Wsi.

Stamtąd też delegacje przeniosły się do Furmanowa aby wraz z pocztami sztandarowymi oddać cześć i hołd przed nowo otwartą kapliczką, której budowa została zrealizowana ze środków Nadleśnictw: Stąporków, Barycz, Ruda Maleniecka, Zagnańsk, Kielce oraz Radom. Święcenia dokonał proboszcz tutejszej parafii ks. Zbigniew Ścierski. Na miejscu odbył się również Apel Pamięci zwieńczony salwą honorową w wykonaniu żołnierzy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Ostatnim punktem niedzielnego spotkania była akademia przygotowana przez Publiczną Szkołę Podstawową im. ppor. Karola Niedzielskiego „Dobosza” w Niekłaniu.